Principalele favorite au avut parte de o zi bună la Indian Wells, ele obținând calificarea în turul trei al competiției de categorie „WTA 1000”. Cel mai important nume care a părăsit turneul din deșertul californian este Belinda Bencic.

Aryna SabalenkaFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sabalenka, Pegula, Gauff și Sakkari, în turul trei la Indian Wells

Sabalenka (a doua favorită și campioană la Australian Open) a avut nevoie de doar 65 de minute pentru a trece de rusoaica Evgeniya Rodina (427 WTA), scor 6-2, 6-0.

Pegula (favorită 3) a avut parte de o misiune mai dificilă în fața italiencei Camila Giorgi, a cedat primul set cu 6-3, dar a revenit spectaculos și s-a impus cu 6-1, 6-2.

Coco Gauff (favorită 6) a învins-o categoric pe iberica Cristina Bucșa (90 WTA, a eliminat-o pe Gabriela Ruse în ultimul tur al calificărilor), scor 6-2, 6-4.

Maria Sakkari (cap de serie nr. 7) a început slab meciul cu Shelby Rogers, a fost condusă cu set și break, dar a obținut victoria câștigând opt gameuri la rând, scor 2-6, 6-4, 6-0.

Mai departe merg și Veronika Kudermetova (11), Petra Kvitova (15), Barbora Krejcikova (16), Karolina Pliskova (17) și Jelena Ostapenko (26), în timp ce Belinda Bencic (9), Ekaterina Alexandrova (18), Shuai Zhang (22), Donna Vekic (29) și Amanda Anisimova (31) au fost eliminate.

Anastasia Potapova (26) - Xiyu Wang 6-4, 7-6(4), 6-2

Rebecca Peterson - Shuai Zhang (22) 3-0 (abandon Zhang)

Maria Sakkari (7) - Shelby Rogers 2-6, 6-4, 6-0

Xinyu Wang - Ekaterina Alexandrova (18) 6-2, 6-3

Coco Gauff (6) - Cristina Bucșa 6-2, 6-4

Karolina Pliskova (17) - Anna Klainskaya 2-6, 6-0, 6-4

Jessica Pegula (3) - Camila Giorgi 3-6, 6-1, 6-2

Linda Noskova - Amanda Anisimova (31) 7-6(6), 6-3.

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.