Andrey Rublev a obținut calificarea în ultimul act al turneului de la Dubai, după ce l-a învins pe Alexander Zverev în două seturi, scor 6-3, 7-6(9).

Andrey RublevFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Andrey Rublev, duel cu Novak Djokovic sau Daniil Medvedev în finala de la ATP Dubai

Clasat pe locul 6 în ierarhia ATP, Andrey Rublev a avut nevoie de puțin peste două ore pentru a trece de Alexander Zverev (16 ATP).

Neamțul a reușit să țină pasul cu Rublev în primul set până la scorul de 2-2, iar rusul a reușit să își adjudece primul act cu 6-3.

Setul secund a fost unul foarte încins, ambii jucători reușind să își facă serviciul până s-a ajuns la tie break.

La o oră și 13 minute de la începerea setului secund, Rublev a dat lovitura de grație și va juca finala turneului de la Dubai.

În ultimul act al competiției, Rublev va întâlni câștigătorul duelului dintre Novak Djokovic (1 ATP) și Daniil Medvedev (7 ATP).

Dubai Duty Free Tennis Championships are loc în perioada 27 februarie - 4 martie, pe hard, face parte din categoria ATP 500 și are premii totale în valoare de 2.855.495 de dolari. Campionul en-titre este Andrey Rublev (2022).