​Jaqueline Cristian a reușit o revenire de senzație în fața danezei Clara Tauson (126 WTA) și a obținut calificarea în sferturile turneului ITf W60 de la Trnava (Slovacia).

Jaqueline CristianFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jaqueline Cristian a învins-o pe Clara Tauson

Sportiva noastră (266 WTA) a pierdut primul set la tiebreak, 7-6(9), și a fost condusă cu 5-3 în setul secund, dar a salvat șapte mingi de meci și și-a adjudecat manșa cu 7-5 (patru gameuri câștigate la rând).

Jaqueline nu a mai avut emoții în decisiv și i-a administrat un bagel adversarei (6-0).

Cristian va juca în turul următor al competiției din Slovacia cu slovena Tamara Zidansek (115 WTA, favorită 6), semifinalistă la Roland Garros 2021.