Aflată pe locul 2 WTA, Aryna Sabalenka a fost eliminată joi în sferturile de finală ale turneului de la Dubai de fosta câștigătoare a Roland Garros 2021.

Aryna SabalenkaFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aryna Sabalenka, eliminată de Barbora Krejcikova la WTA Dubai

Favorită numărul doi la WTA Dubai, Sabalenka a controlat autoritar primul set, pe care l-a câștigat cu 6-0.

În cel de-al doilea, sportiva din Belarus a condus și a fost egalată de fiecare dată, până la tiebreak, unde a pierdut trei servicii, iar Krejcikova s-a impus cu 7-2.

Setul decisiv i-a aparținut jucătoarei cehe, aflată pe locul 30 mondial, care l-a câștigat categoric, scor 6-1.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 19-25 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $2.788.468. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit letonei Jelena Ostapenko.