Fost câștigător al turneului în 2020, Andrey Rublev (5 ATP) a fost eliminat joi în sferturile de finală la ATP Doha de Jiri Lehecka, sfertfinalist la Australian Open.

Andrey RublevFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andrey Rublev, eliminat de Jiri Lehecka la ATP Doha

Favoritul numărul 1 la ATP Doha a câștigat primul set, scor 6-4, iar următoarele două i-au aparținut cehului, care s-a impus cu 6-4 și 6-3.

Meciul a durat o oră și 42 de minute, iar fiecare set a fost egal ca timp, câte 34 de minute.

Aflat pe locul 52 mondial, Lehecka îl va întâlni în semifinalele turneului pe Andy Murray, care a trecut de Alexandre Muller, scor 4-6, 6-1, 6-2.

Qatar ExxonMobil Open (de la Doha) are loc în perioada 20-26 februarie, pe hard, face parte din categoria ATP 250 și are premii totale în valoare de 1.377.025 de dolari. Campionul en-titre este Roberto Bautista Agut (2022).