Stanislas Wawrinka (37 de ani) s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Marseille, elvețianul trecând după un meci epuizant de Richard Gasquet (36 de ani), al șaptelea favorit al întrecerii.

Stanislas WawrinkaFoto: Joly Victor/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stanislas Wawrinka, victorie cu Richard Gasquet la ATP Marseille

Aflat în prezent pe locul 105 în ierarhia mondială, Stan a avut câștig de cauză în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-2. Meciul a durat două ore și 25 de minute.

În sferturi, pentru Wawrinka va urma un meci cu învingătorul partidei dintre Jannik Sinner (12 ATP - al doilea favorit) și Arthur Fils (118 mondial).

Stan The Man s-a aflat cel mai sus în ierarhia ATP pe locul 3 (în ianuarie 2014), iar de-a lungul carierei a câștigat trei turnee de Grand Slam: Australian Open 2014, Roland Garros 2015 și US Open 2016.