Aryna Sabalenka s-a calificat în sferturile turneului de la Dubai, după ce a reușit să o elimine în 3 seturi pe Jelena Ostapenko, scor 2-6, 6-1, 6-1.

Aryna SabalenkaFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aryna Sabalenka a eliminat-o pe Jelena Ostapenko

După triumful de la Australian Open 2023, Aryna Sabalenka (2 WTA) a trecut în faza sferturilor la Dubai.

Jucătoare din Belarus a eliminat-o pe Jelena Ostapenko (20 WTA), campioana de la Roland Garros 2017, la capătul unui meci ce a durat o oră și 42 de minute.

Cu toate că Jelena Ostapenko și-a adjudecat primul set cu scorul de 6-2, Aryna Sabalenka a avut o revenire de senzație și a reușit să câștige jocul cu un dublu 6-1.

În următoarea fază a competiției, Aryna Sabalenka va întâlni câștigătoarea duelului dintre Barbora Krejcikova (30 WTA) și Petra Kvitova (15 WTA).

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 19-25 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $2.788.468. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit letonei Jelena Ostapenko.