Ana Bogdan s-a calificat în turul doi al turneului de categorie „WTA 1000” de la Dubai, sportiva noastră învingând-o luni pe Laura Siegemund (locul 130 mondial).

Ana BogdanFoto: Foto Olimpik/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bogdan (75 WTA) s-a impus după două ore de joc în meciul jucătoarelor venite din calificări, scor 7-5, 6-3.

De știut:

• Este a treia victorie obținută de Ana la competiția din Emiratele Arabe Unite, după ce în calificări a trecut de Clara Burel (105 WTA) și Tereza Martincova (98 WTA).
  • Ana Bogdan şi-a asigurat un premiu în valoare de 17.930 de dolari şi 60 de puncte WTA.
  • În turul al doilea, Ana va da peste învingătoarea meciului dintre americancele Claire Liu (57 WTA) și Shelby Rogers (45 WTA).
  • România mai este reprezentată pe tabloul principal și de Sorana Cîrstea (meci cu Beatriz Haddad Maia - 12 WTA și favorită 11). Irina Begu a fost eliminată în runda inaugurală.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 19-25 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $2.788.468. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit letonei Jelena Ostapenko.

Capii de serie la ediția din acest an a competiției sunt Iga Swiatek (1), Aryna Sabalenka (2), Jessica Pegula (3), Caroline Garcia (4), Coco Gauff (5), Maria Sakkari (6), Daria Kasatkina (7) și Belinda Bencic (8).