Daniil Medvedev este campionul turneului de la Rotterdam, după ce a trecut în ultimul act al competiției de Jannik Sinner, scor 5-7, 6-2, 6-2.

Jannik SinnerFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Daniil Medvedev, campion la ATP Rotterdam 2023 - Rusul a trecut în finală de Jannik Sinner

Clasat pe locul 11 în ierarhia ATP, Daniil Medvedev nu a avut parte de o finală ușoară împotriva elevului pregătit de Darren Cahill.

Jannik Sinner (14 ATP) a reușit să își adjudece primul set după mai bine de o oră.

În actul secund, rusul a cedat doar două gameuri, iar în setul al treilea Medvedev și-a continuat ofensiva.

Jannik Sinner nu a avut totuși capacitatea de a-i ține piept fostului lider ATP, iar în cele din urmă Medvedev și-a adjudecat titlul la capătul unui meci ce a durat două ore și 31 de minute.