Irina Begu (locul 38 mondial) a părăsit turneul WTA 1000 de la Dubai din runda inagurală, sportiva noastră fiind învinsă de Barbora Krejcikova (29 WTA).

Irina BeguFoto: Brenton EDWARDS / AFP / Profimedia

Irina Begu, eliminată de Barbora Krejcikova de la WTA Dubai

Campioană la Roland Garros în 2021, Barbora a avut nevoie de o oră și 35 de minute pentru a câștiga, scor 6-4, 6-2.

Irina a început perfect meciul cu jucătoarea din Cehia: a făcut break la primul game al disputei, iar apoi a condus pe rând cu 2-0, 3-1 și 4-2. Din păcate, Begu nu a mai putut menține nivelul ridicat, în timp ce Krejcikova a început să simtă tot mai bine mingea.

Au urmat patru gameuri la rând câștigate de Barbora, iar campioana de la Roland Garros din 2021 a avut câștig de cauză, scor 6-4.

În setul al doilea coordonatele s-au schimbat: Irina a fost cea cu un pas în urma adversarei, iar cele două breakuri reușite de Barbora au fost decisive (6-2).

De știut:

• Irina Begu va primit pentru prezența pe tabloul principal de la Dubai un cec în valoare de $12.848 și un punct în ierarhia WTA de simplu.
  • Pentru Sorana Cîrstea (70 WTA) va urma un meci cu Beatriz Haddad Maia, a 11-a favorită de la Dubai și locul 12 în ierarhia mondială. Cîrstea conduce cu 3-1 în meciurile directe, dar ultima partidă a fost câștigată de sportiva din Brazilia, scor 7-6(5), 6-1, la Adelaide 2 la începutul acestui an.
  • În fine, pentru Ana Bogdan (76 WTA - venită din calificări) va urma un meci cu Laura Siegemund, locul 130 mondial. Nemțoaica conduce cu 1-0 în partidele directe, victoria venind în 2018 la Rabat, scor 6-4, 6-1.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 19-25 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $2.788.468. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit letonei Jelena Ostapenko.

Capii de serie la ediția din acest an a competiției sunt Iga Swiatek (1), Aryna Sabalenka (2), Jessica Pegula (3), Caroline Garcia (4), Coco Gauff (5), Maria Sakkari (6), Daria Kasatkina (7) și Belinda Bencic (8).