Jessica Pegula a obținut calificarea în finala turneului de la Doha, după ce a trecut în 3 seturi de Maria Sakkari, scor 6-2, 4-6, 6-1.

Jessica PegulaFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jessica Pegula, în finală la Doha - Americanca a eliminat-o pe Maria Sakkari

Jessica Pegula (4 WTA) și-a continuat vineri parcursul perfect de la Doha și a trecut de Maria Sakkari (7 WTA) în urma unui meci ce a durat 121 de minute.

După un prim set controlat, jucătoarea din America a avut probleme în actul secund, când Maria Sakkari a reușit să revină de la 2-4 și să trimită meciul în decisiv.

În setul trei, Pegula nu i-a lăsat decât un singur game Mariei Sakkari și a obținut calificarea în faza finală a turneului.

Acolo, Jessica Pegula va da peste câștigătoarea duelului dintre Iga Swiatek (1 WTA) și Veronika Kudermetova (11 WTA).

Qatar TotalEnergies Open (de la Doha) are loc în perioada 13-18 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).