Jannik Sinner a produs surpriza turneului de la Rotterdam și l-a eliminat pe Stefanos Tsitsipas, favoritul numărul 1, în două seturi, scor 6-4, 6-3.

Stefanos TsitsipasFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stefanos Tsitsipas, eliminat în optimi la ATP Rotterdam

Principalul favorit al turneului de la Rotterdam, Stefanos Tsitsipas (3 ATP) a pierdut surprinzător în fața italianului Jannik Sinner (14 ATP), la capătul unui meci încheiat după o oră și 22 de minute.

Cu toate că era în controlul jocului, grecul a pierdut primul set la 6-4, momentul cheie fiind serviciul pierdut la scorul de 4-4.

Italianul s-a impus și în setul secund și s-a calificat în sferturile turneului, acolo unde va da peste Stan Wawrinka (130 ATP). Elvețianul în vârstă de 37 de ani a trecut în optimi de Richard Gasquet (45 ATP), scor 6-3, 6-3.

Rotterdam Open are loc în perioada 13-19 februarie, pe hard, face parte din categoria ATP 500 și are premii totale în valoare de peste 2 milioane de euro. Campionul en-titre este Felix Auger-Aliassime (2022).