​După Petra Kvitova, alte trei câștigătoare de Grand Slam au părăsit miercuri turneul „WTA 500” de la Doha: Jelena Ostapenko, Victoria Azarenka și Sofia Kenin.

Jelena OstapenkoFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Jelena Ostapenko, învinsă de Jessica Pegula după ce a ratat două mingi de meci

Campioană la Roland Garros 2017, letona Ostapenko (14 WTA) a condus cu 5-2 în setul decisiv al partidei cu Jessica Pegula (4 WTA), dar nu a reușit să închidă partida, a ratat și două mingi de meci (la 5-4) și a cedat până la urmă după o oră și 52 de minute de joc, scor 6-2, 2-6, 7-5.

Pegula (favorită 2) va juca în sferturi împotriva câștigătoarei meciului dintre Daria Kasatkina (8 WTA, cap de serie nr. 6) și Beatriz Haddad Maia (12 WTA).

Victoria Azarenka, eliminată de Belinda Bencic

Încoronată regină la Australian Open în 2012 și 2013, Victoria Azarenka (17 WTA) a început perfect meciul cu Belinda Bencic (9 WTA, favorită 7) și a câștigat prima manșă cu 6-1. Campioana olimpică de la Tokyo a revenit spectaculos și s-a impus în următoarele seturi, scor 7-6(4), 6-4.

Bencic (favorită 7) se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Iga Swiatek (lideră mondială) și Danielle Collins (42 WTA).

Sofia Kenin, învinsă de Veronika Kudermetova

Câștigătoare la Australian Open în 2020, Sofia Kenin (ajunsă pe locul 210 WTA) nu a mai găsit drumul spre succes în ultimii ani și a fost învinsă în două seturi de Veronika Kudermetova (11 WTA), scor 6-2, 7-5.

Kudermetova (cap de serie nr. 8) va da în runda următoare peste Coco Gauff (4), cea care a eliminat-o mai devreme pe Petra Kvitova (campioană la Wimbledon 2011 și 2014).

Qatar TotalEnergies Open (de la Doha) are loc în perioada 13-18 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).