​Petra Kvitova a părăsit turneul „WTA 500” de la Doha încă din faza optimilor, dubla campioană de Grand Slam fiind învinsă de Coco Gauff (a patra favorită).

Petra KvitovaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Petra Kvitova, învinsă de Coco Gauff la WTA Doha

Câștigătoare la Wimbledon în 2011 și 2014, Kvitova (13 WTA) a cedat după o oră și 25 de minute de joc în fața tinerei sportive din SUA, scor 6-3, 7-6(6).

Așa cum a anunțat la o conferință de presă, Coco (18 ani) a practicat un joc mai ofensiv și a reușit să învingă o adversară experimentată, care i-a pus în multe momente probleme.

Gauff (6 WTA) se va duela în sferturi cu învingătoarea meciului dintre Sofia Kenin (210 WTA, campioană la Australian Open 2020) și Veronika Kudermetova (11 WTA, cap de serie nr. 8).

Qatar TotalEnergies Open (de la Doha) are loc în perioada 13-18 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).