Perechea formată din Ana Bogdan (România) și Danka Kovinic (Muntenegru) a ratat accederea în semifinalele turneului de la Lyon, după ce a fost învinsă miercuri de favoritele numărul doi.

Ana BogdanFoto: Inquam Photos / Manases Sándor

Ana Bogdan părăsește turneul de la Lyon

Nadiia Kichenok (Ucraina) și Makoto Ninomiya (Japonia) au învins cu scorul de 6-4, 4-6, 10-8, după un meci care a durat o oră și 33 de minute.

Monica Niculescu este singura sportivă din România rămasă pe tabloul de dublu, alături de elvețiana Viktorija Golubic, ajunse în sferturi după retragerea adversarelor din optimi, conform News.ro.

Ana Bogdan (68 WTA) a fost singura româncă de pe tabloul de simplu de la Lyon și a fost eliminată în primul tur de franțuzoaica Clara Burel, 7-5, 6-4.

Openul din Lyon se dispută în perioada 30 ianuarie - 5 februarie, pe hard. Are premii totale în valoare de 259.303 de dolari și face parte din categoria WTA 250.