​Caroline Garcia a avut un an 2022 de excepție și a câștigat Turneul Campioanelor, dar franțuzoaica nu a început la fel de bine noul sezon și a fost învinsă de Magda Linette, luni, în optimile Australian Open, scor 7-6(3), 6-4.

Caroline GarciaFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Caroline Garcia, învinsă de Magda Linette

Garcia, a patra favorită de la Melbourne, a început perfect meciul de pe Rod Laver Arena și s-a impus de două ori pe serviciul adversarei (a condus cu 3-0), dar a cedat inițiativa și Linette și-a adjudecat setul la tiebreak, scor 7-6(3).

Manșa secundă a fost una echilibrată, iar sportiva din Polonia a făcut singurul break în al nouălea game. Magda a închis partida după aproape două ore de joc, scor 6-4.

Rezumatul partidei dintre Magda Linette și Caroline Garcia

Sursă video: Eurosport

• Magda Linette (45 WTA) va juca în sferturi împotriva cehoaicei Karolina Pliskova (31 WTA), care a trecut de chinezoaica Shuai Zhang (cap de serie nr. 23), scor 6-0, 6-4.
  • Calificarea în sferturile de la Australian Open reprezintă cel mai bun rezultat al carierei la un Grand Slam pentru sportva din Polonia.
  • Grație parcursului de la Melbourne, Magda a urcat 17 poziții în clasamentul WTA și ocupă locul 28 (cea mai bună clasare a carierei).