Belinda Bencic, campioană olimpică la simplu la Tokyo 2020 și cap de serie nr. 12 la Australian Open 2023, a fost eliminată în optimile Grand Slamului de la Melbourne.

Belinda BencicFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Belinda Bencic, învinsă de Aryna Sabalenka

Elvețianca a fost învinsă de Aryna Sabalenka (favorită 5), scor 7-5, 6-2, după o oră și 28 de minute de joc.

Bencic a condus cu 4-2 în primul set, dar sportiva din Belarus a revenit și a mai cedat doar trei gameuri până la finalul partidei.

Pentru un loc în semifinalele competiției de la Antipozi, Aryna se va duela cu învingătoarea meciului dintre croata Donna Vekic (64 WTA) și cehoaica Linda Fruhvirtova (82 WTA, 17 ani).

Rezumatul partidei dintre Aryna Sabalenka și Belinda Bencic

Sursă video: Eurosport

• Calificarea în sferturi reprezintă cel mai bun rezultat al carierei la Australian Open pentru Aryna Sabalenka (a mai ajuns până în optimi în 2021 și 2022).
  • În 2023, Sabalenka a câștigat toate cele opt partide disputate cu 2-0 la seturi. Sportiva din Belarus a cucerit trofeul la Adelaide International 1 (WTA 500).