Jelena Ostapenko pare că a găsit la Melbourne forma care îi aducea în urmă cu aproape șase ani titlul la Roland Garros. Sportiva din Letonia s-a calificat în sferturile Australian Open 2023, după ce a trecut în două seturi de Coco Gauff (favorită 7), scor 7-5, 6-3.

Coco GauffFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Coco Gauff, învinsă de Jelena Ostapenko la Australian Open

Cap de serie nr. 17, Ostapenko a început mai greu partida și și-a pierdut o dată serviciul, dar a jucat din ce în ce mai agresiv și a câștigat primul set după ce s-a impus de două ori la retur (7-5).

Setul secund a fost unul echilibrat până la scorul de 4-3 în favoarea letonei, moment în care Jelena a forțat din nou și a făcut breakul. Gauff nu a mai reușit să revină și manșa s-a terminat cu scorul de 6-3.

Ostapenko a salvat șapte dintre cele opt mingi de break avute de Gauff.

Rezumatul partidei dintre Coco Gauff și Jelena Ostapenko

Sursa video: Eurosport

• Pentru un loc în semifinalele turneului de la Melbourne, Jelena se va duela cu Elena Rybakina (cap de serie nr. 22), după ce campioana en-titre de la Wimbledon a eliminat-o pe Iga Swiatek (lideră WTA și principală favorită).
  • Ostapenko nu se mai calificase în sferturile unui Grand Slam de la Wimbledon 2018.