Novak Djokovic și-a respectat statutul de mare favorit și a trecut în trei seturi (scor 7-6(7), 6-3, 6-4) de Grigor Dimitrov. Sârbul a obținut calificarea în optimile de la Australian Open, fază a Grand Slamului unde va da peste Alex De Minaur, favorit al gazdelor.

Novak DjokovicFoto: James Gouley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Câștigător de nouă ori al turneului major de la Melbourne, Nole a fost prea puternic pentru Dimitrov (al 27-lea favorit), sârbul reușind să închidă meciul după trei ore și 7 minute.

În urma victoriei de sâmbătă, Nole conduce cu 10-1 în meciurile directe cu Dimitrov.

De altfel, singura victorie a bulgarului datează de acum zece ani, atunci când pe zgura de la Madrid (Caja Magica) Dimitrov trecea de Djokovic, scor 7-6(6), 6-7(8), 6-3.

Pentru un loc în sfeturi, Djokerul se va duela cu Alex De Minaur (al 22-lea favorit la Antipozi).

În vârstă de 35 de ani, Djokovic are în CV 21 de titluri de Grand Slam (la doar un trofeu în urma liderului Rafael Nadal), iar dintre acestea nouă au fost obținute tocmai la Australian Open (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021).

Într-un alt meci al zilei, Andy Murray a fost eliminat în turul al treilea de Roberto Bautista Agut (favorit 24). A fost 6-1, 6-7(7), 6-3, 6-4 pentru iberic după un meci de trei ore și 29 de minute.