​Linda Fruhvirtova este una dintre senzațiile momentului din tenisul feminin, sportiva din Cehia reușind calificarea în optimile de la Australian Open la doar 17 ani. Sâmbătă, Linda a trecut de conaționala Marketa Vondrousova, finalistă de Grand Slam la Roland Garros în 2019.

Linda FruhvirtovaFoto: WILLIAM WEST / AFP / Profimedia

​Linda Fruhvirtova, în optimi la Australian Open - Are 17 ani și se află pe locul 82 WTA

A fost 7-5, 2-6, 6-3 pentru Fruhvirtova în meciul cu mult mai experimentata ei adversară.

Aflată în prezent pe locul 82 în ierarhia mondială, Linda a câștigat primul set, scor 7-5, dar l-a cedat pe al doilea, scor 6-2. În decisiv, Vondrousova a condus cu 3-1, dar de la acel moment nu a mai reușit să câștige vreun game.

Finalul de partidă i-a aparținut clar Lindei: a bifat cinci gameuri la rând (6-3), iar victoria i-a revenit după un meci de două ore și 17 minute.

Linda se antrenează la Academia lui Patrick Mouratoglou, iar tehnicianul francez a spus în mai multe rânduri despre Fruhvirtova că va fi una dintre cele mai bune jucătoare din lume.

• Linda Fruhvirtova este cea mai tânără jucătoare rămasă pe tabloul de simplu de la Melbourne.
  • Sportiva din Cehia o va întâlni în optimi pe Donna Vekic, ocupanta locului 64 în clasamentul WTA.
  • Calificarea în optimile de la Australian Open reprezintă cel mai bun rezultat al carierei la un Gran Slam pentru tânăra sportivă din Cehia.

Australian Open 2023 - Programul optimilor feminine

Iga Swiatek (1) - Elena Rybakina (22)

Jelena Ostapenko (17) - Coco Gauff (7)

Jessica Pegula (3) - Barbora Krejcikova (20)

Victoria Azarenka (24) - Lin Zhu

Karolina Pliskova (30) - Shuai Zhang (23)

Aryna Sabalenka (5) - Belinda Bencic (12)

Linda Fruhvirtova - Donna Vekic

Magda Linette / Ekaterina Alexandrova (19) - Laura Siegemund / Caroline Garcia (4)

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal (eliminat în turul al doilea).