Andrey Rublev a trecut fără emoții de britanicul Daniel Evans și s-a calificat în optimi la Australian Open, primul Grand Slam al sezonului.

Andrey RublevFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Andrey Rublev, 60 de lovituri câștigătoare în doar trei seturi

Al cincilea favorit al competiției de la Melbourne, Rublev s-a impus după două ore și zece minute de joc în fața lui Evans (cap de serie nr. 25), scor 6-4, 6-2, 6-3.

Andrey și-a dominat adversarul printr-un stil ofensiv și a reușit 60 de lovituri câștigătoare în trei seturi (inclusiv 10 ași).

La interviul de pe teren, Rublev i-a mulțumit lui Evans pentru că l-a ajutat în timpul partidei: „Am cerut o banană și nu aveau. Dan ceruse mai devreme, așa că avea două și mi-a dat mie una”.

Pentru un loc în sferturi, Andrey Rublev se va duela cu danezul Holger Rune (10 ATP, favorit 9).