Lin Zhu (87 WTA) a produs o surpriză la această ediție a Australian Open și a eliminat-o pe Maria Sakkari (6 WTA) din drumul spre optimi, scor 7-6(3), 1-6 și 6-4.

Lin Zhu, Australian Open 2023Foto: Martin KEEP / AFP / Profimedia

Maria Sakkari, out de la Australian Open - Lin Zhu va juca cu Victoria Azarenka

Deși era clar favorită în această dispută, elena Maria Sakkari a fost învinsă de o jucătoare clasată pe locul 87 în ierarhia WTA.

Lin Zhu s-a ținut bine în primul set pe care și l-a și adjudecat la tiebreak, după fix o oră.

Actul secund i-a aparținut în totalitate Mariei Sakkari, care a câștigat 5 gameuri consecutive de la 1-1 și s-a impus cu un categoric 6-1.

Setul decisiv a început prost pentru jucătoarea din Grecia, care și-a pierdut serviciul, iar Lin Zhu a făcut rapid 2-0.

Totuși, Maria Sakkari a reușit să revină pe tabelă și să țină pasul cu chinezoaica până la 4-4, dar și-a pierdut din nou serviciul iar Lin Zhu a profitat și a închis meciul (6-4).

În următoarea fază a competiției, Lin Zhu o va întâlni pe Victoria Azarenka (24 WTA), dublă câștigătoare la Australian Open (2012, 2013).