Cap de serie numărul 7, Daniil Medvedev a fost eliminat în trei seturi de americanul Sebastian Korda. Americanul a avut câștig de cauză, scor 7-6(7), 6-3, 7-6(4), după un meci de două ore și 59 de minute.

Daniil MedvedevFoto: Jason Heidrich/Icon Sportswire / AP / Profimedia

Sebastian Korda, victorie mare cu Daniil Medvedev

Korda a început decis primul set și a condus cu 4-1, dar sportivul din Rusia a revenit după trei servicii pierdute și a cedat cu greu la tiebreak: 9-7.

Setul al doilea a fost mult mai ușor, iar locul 31 ATP l-a adjudecat categoric, 6-3. Tot la tiebreak s-a terminat și setul al treilea, 7-4.

Partida de pe Rod Laver Arena din Melbourne a durat două ore și 59 de minute.

Medvedev vs Korda, rezumatul partidei

Sursa video: Eurosport

Calificat în optimile de finală ale Australian Open, Sebastian Korda îl va întâlni pe favoritul numărul 10 al turneului, polonezul Hubert Hurkacz.

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal (eliminat între timp din competiție).