​Perechea Monica Niculescu / Viktorija Golubic s-a calificat vineri în optimile probei de dublu de la Australian Open, primul Grand Slam al sezonului.

Monica NiculescuFoto: Julian Avram / AP / Profimedia

Cele două au trecut, scor 6-4, 6-1, de dublul Anna Bondar / Greet Minnen (Ungaria / Belgia).

Victoria perechii româno-elvețiene s-a conturat în 64 de minute.

Pentru calificarea în optimi, Niculescu și Golubic și-au asigurat un cec la comun în valoare de 67.250 de dolari australieni şi câte 240 de puncte WTA în ierarhia de dublu.

Pentru un loc în sferturi, Monica și Viktorija vor lupta cu învingătoarele din meciul Storm Hunter (Australia) / Elise Mertens (Belgia) - Timea Babos (Ungaria) / Kristina Mladenovic (Franţa). De reamintit că dublul Babos / Mladenovic are patru Grand Slamuri câștigate în această formulă.

Într-un alt meci de pe tabloul de dublu feminin de la Melbourne, perechea Irina Begu / Shelby Rogers (România / SUA) a părăsit competiția în runda inaugurală.

Cele două au fost învinse de perechea Gabriela Dabrowski (Canada) / Giuliana Olmos (Mexic) - favorite 3, scor 4-6, 6-2, 6-2. Meciul a durat o oră și 36 de minute.

Begu şi Rogers vor fi recompensate cu 30.975 de dolari australieni şi câte 10 puncte WTA în ierarhia de dublu.