Mackenzie McDonald a oferit surpriza turneului după ce l-a eliminat pe Rafael Nadal. Americanul nu a reușit însă să impresioneze în continuare la Australian Open, el cedând destul de clar (3-0 la seturi) contra japonezului Yoshihito Nishioka (scor 7-6(6), 6-3, 6-2), în turul al treilea.

Mackenzie McDonaldFoto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia

Favorit 31 la Melbourne, Nishioka a avut ceva bătăi de cap doar în primul set, unul care i-a revenit în tiebreak (8-6).

Au urmat însă două seturi în care niponul a dictat ritmul, a fost agresiv, a acoperit foarte bine terenul și a avut câștig de cauză, scor 6-3, 6-2. Meciul a durat două ore și 20 de minute.

Mackenzie McDonald va rămâne cu cea mai importantă victorie a carierei după Australian Open, jucătorul din SUA învingându-l pe recordmanul titlurilor de Grand Slam, Rafael Nadal (22 de trofee).