​Jannik Sinner este primul jucător care a obținut calificarea în optimile Australian Open 2023, elevul lui Darren Cahill revenind spectaculos în meciul cu Marton Fucsovics.

Jannik SinnerFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Jannik Sinner, duel cu Stefanos Tsitsipas în optimi la Australian Open

Fucsovics (78 ATP) a început mult mai bine meciul de pe Margaret Court Arena și a câștigat primele seturi (6-4, 6-4), dar sportivul din Ungaria nu a mai reușit să țină ritmul în momentul în care italianul și-a ridicat nivelul jocului.

Sinner (16 ATP și cap de serie nr. 15) a purtat un monolog în următoarele trei seturi (6-1, 6-2, 6-0) și a închis partida după trei ore și 35 de minute.

Pentru un loc în sferturile Grand Slamului de la Melbourne, Jannik se va duela cu Stefanos Tsitsipas (favorit 3), care l-a învins categoric pe olandezul Tallon Griekspoor (63 ATP), scor 6-2, 7-6(5), 6-3. Grecul conduce cu 4-1 în confruntările directe.

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal (eliminat în turul al doilea).