Andy Murray și Thanasi Kokkinakis au oferit un meci record care a durat aproape șase ore (cel mai lung din cariera britanicului) până s-a decis câștigătorul. Scoțianul a învins după cinci seturi, scor 4-6, 6-7, 7-6, 6-3, 7-5, revenind după primele două seturi adjudecate de australian.

Andy MurrayFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andy Murray, victorie cu Kokkinakis, după aproape 6 ore

Locul 159 ATP, Kokkinakis a câștigat primul set cu 6-4, iar setul al doilea l-a condus până în final și a învins la tiebreak, 7-4.

Condus cu 5-2 în setul al treilea, fostul lider ATP a revenit senzațional și și-a adjudecat manșa la tiebreak: 7-5.

Din ce în ce mai obosiți, cei doi jucători au luptat cu încrâncenare în ultimele seturi, câștig de cauză având Murray, după 6-3 și 7-5.

La vârsta de 35 de ani, Andy Murray, aflat pe locul 66 ATP, a avut parte de două meciuri epuizante în primele tururi, după ce l-a eliminat pe Matteo Berrettini în 4 ore și 49 de minute, reușind după 48 de ore să susțină un meci de 5 ore și 50 de minute, care s-a terminat după 4 dimineața.

Murray vs Kokkinakis

Sursa video: Eurosport

În turul al treilea al Australian Open, Murray îl va întâlni pe spaniolul Roberto Bautista-Agut, locul 25 ATP.

Câștigător a trei turnee de Grand Slam (US Open 2012 și Wimbedon 2013, 2016) și fost lider ATP, Andy Murray a bifat cinci finale la Melbourne de-a lungul carierei, toate pierdute (2010, 2011, 2013, 2015 și 2016).