Novak Djokovic s-a calificat în turul al treilea al Australian Open, după ce a trecut în patru seturi, 6-1, 6-7, 6-2 și 6-0 de francezul Enzo Couacaud și va juca următoarea partidă cu bulgarul Dimitrov, locul 28 ATP.

Novak DjokovicFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Djokovic, dialog cu arbitrul despre atitudinea unui spectator

În cel de-al patrulea set, jucătorul sârb nu a mai rezistat după apostrofările unui suporter din primele rânduri și a mers direct la arbitrul Fergus Murphy, căruia i-a exprimat nemulțumirea sa.

„M-a provocat întreaga seară. Întreaga seară! Tu știi și nu faci nimic în privința asta. De ce? Serios? Știi cine e, băiatul ăla care e beat de nu mai știe de el.

M-a provocat tot meciul. Te întreb, de ce nu faci nimic? L-ai auzit de 10 ori. De ce nu faci ceva să fie dat afară din arenă?”, a tunat Djokovic la adresa arbitrului.

Deși la acel moment soarta meciului era în mare măsură jucată, numărul 5 ATP s-a mobilizat și a încheiat perfect setul, după problemele fizice din startul partidei.

Sursa video: Eurosport