​Anett Kontaveit se afla în vara anului trecut pe locul al doilea în clasamentul WTA, dar jucătoarea din Estonia nu traversează cel mai bun moment al carierei și a fost învinsă de Magda Linette (45 WTA) în turul doi de la Australian Open 2023.

Anett KontaveitFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Anett Kontaveit, învinsă de Magda Linette la Australian Open

Ajunsă pe locul 19 în urma rezultatelor slabe din ultima perioadă, Kontaveit (favorită 16) a început bine meciul și a câștigat primul set cu 6-3, dar a comis din ce în ce mai multe erori și i-a permis adversarei să revină.

Magda nu a refuzat cadourile făcute de Anett și a obținut victoria după o oră și 52 de minute de joc, scor 6-3, 6-4.

• În turul următor, Linette va juca împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova (18 WTA, favorită 19), care a învins-o în trei seturi pe Taylor Townsend (135 WTA), scor 1-6, 6-2, 6-3.
  • Kontaveit a obținut la Australian Open cea mai bună performanță a carierei la un turneu de Grand Slam: sferturi de finală în 2020.

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal.