Garbine Muguruza, campioană la Roland Garros 2016 și Wimbledon 2017, a fost eliminată dramatic în primul tur de la Australian Open 2023, după ce a fost învinsă în trei seturi de Elise Mertens.

Garbine MuguruzaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Garbine Muguruza a servit pentru victorie, dar a fost eliminată de Elise Mertens

Aflată în prezent pe locul 73 în ierarhia mondială, Muguruza a condus cu 6-3, 6-5, dar nu a reușit să închidă partida cu serviciul și Mertens (favorită 26) a câștigat setul secund la tiebreak, scor 7-3.

Cu moralul zdruncinat, Garbine (fostă lideră WTA) nu a mai contat în setul decisiv și Elise s-a impus cu 6-1. Partida de pe Margaret Court Arena a durat două ore și 31 de minute.

Elise Mertens (32 WTA) va juca în runda următoare împotriva câștigătoarei partidei dintre Lauren Davis (SUA, 57 WTA) și Danka Kovinic (Muntenegru, 55 WTA).

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal.