Stefanos Tsitsipas, favoritul numărul 3 la câștigarea Australian Open 2023, a trecut cu bine în turul al doilea, după ce l-a învins în trei seturi pe francezul Quentin Halys, scor 6-3, 6-4, 7-6(6).

Stefanos TsitsipasFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stefanos Tsitsipas, adversar facil în turul doi la Australian Open

Grecul clasat pe locul 4 în ierarhia ATP a avut o prestație destul de sigură, câștigând cu ușurință primele două seturi.

În setul 3, Quentin Halys (locul 61 ATP) a opus mai multă rezistență în fața grecului, dar în cele din urmă Tsitsipas a obținut victoria la tie-break după puțin peste două ore de joc.

Rezumatul partidei dintre Tsitsipas și Halys

Sursa video: Eurosport

În actul următor, Stefanos Tsitsipas va întâlni câștigătorul duelului dintre Yannick Hanfmann (locul 128 ATP) și Rinky Hijikata (locul 169 ATP).