Petra Kvitova a părăsit turneul WTA 500 de la Adelaide 2 în sferturi, dubla campioană de Grand Slam fiind învinsă de Daria Kasatkina (a cincea favorită).

Petra KvitovaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Petra Kvitova și Beatriz Haddad Maia, învinse în sferturile de la WTA Adelaide 2

Cap de serie numărul 12 la Adelaide, Kvitova a cedat partida în două seturi, scor 6-3, 7-6(3). Meciul a durat o oră și 34 de minute.

Într-un alt duel al favoritelor, Paula Badosa (cap de serie 9) a trecut de Beatriz Haddad Maia (cap de serie 11) după un meci echilibrat. A fost 7-6(5), 7-5 pentru jucătoarea din Spania, la capătul unui meci intens de două ore și 35 de minute.

Danielle Collins (14 WTA) - Veronika Kudermetova (9 WTA) 6-4, 6-7(5) 1-6

Caroline Garcia (4 WTA) - Belinda Bencic (13 WTA) 2-6, 6-3, 4-6

Semifinale:

Veronika Kudermetova (6) - Belinda Bencic (8)

Paula Badosa (9) - Daria Kasatkina (5)

Reamintim că ordinea favoritelor a fost dată peste cap după retragerile primelor trei favorite: Iga Swiatek, Ons Jabeur și Jessica Pegula.

WTA Adelaide 2 se dispută în perioada 9-14 ianuarie pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul profesionist).