Favoritele au avut parte de o zi bună la WTA Adelaide 2, ele obținând calificarea în sferturile turneului de categorie WTA 500.

Paula BadosaFoto: Kamran Jebreili / AP / Profimedia

Bencic, Badosa, Kasatkina și Kudermetova, în sferturi la WTA Adelaide 2

Belinda Bencic (campioană olimpică și favorită 8) a trecut de Anna Kalinskaya în două seturi, scor 6-3, 6-3. Partida a durat o oră și 31 de minute.

Veronika Kudermetova (a șasea favorită) a avut parte de o calificare în sferturi fără să joace: Ekaterina Alexandrova a declarat forfait înainte de startul meciului.

Beatriz Haddad Maia (a 11-a favorită) a trecut de Amanda Anisimova (fostă elevă a lui Darren Cahill pentru o perioadă) în două manșe, scor 6-4, 7-5. Partida a durat aproape două ore.

Iberica Paula Badosa (a noua favorită) a avut și ea parte de o zi bună: a învins-o pe experimentata Kaia Kanepi, scor 6-1, 7-5. Duelul s-a întins pe durata unei ore și 24 de minute.

În fine, Daria Kasatkina (favorită 5) a trecut de Barbora Krejcikova (câștigătoare de Grand Slam - Roland Garros 2021) în două seturi, scor 6-2, 7-5. Partida a durat o oră și 32 de minute.

Rezultatele zilei la WTA Adelaide 2

Danielle Collins (10) - Jil Teichmann 6-3, 7-6(2)

Petra Kvitova - Qinwen Zheng 7-6(6) - abandon Zheng

Belinda Bencic (8) - Anna Kalinskaya 6-3, 6-3

Beatriz Haddad Maia (11) - Amanda Anisimova 6-4, 7-5

Daria Kasatkina (5) - Barbora Krejcikova 6-2, 7-5

Paula Badosa (9) - Kaia Kanepi 6-1, 7-5

Veronika Kudermetova - Ekaterina Alexandrova (neprezentare Alexandrova)

Caroline Garcia (4) - Katerina Siniakova 6-3, 3-6, 7-5

WTA Adelaide 2, programul sferturilor

Belinda Bencic - Caroline Garcia

Danielle Collins - Veronika Kudermetova

Beatriz Haddad Maia - Paula Badosa

Petra Kvitova - Daria Kasatkina

Reamintim că ordinea favoritelor a fost dată peste cap după retragerile primelor trei favorite: Iga Swiatek, Ons Jabeur și Jessica Pegula.

WTA Adelaide 2 se dispută în perioada 9-14 ianuarie pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul profesionist).