Irina Bara (locul 173 WTA) a fost eliminată în primul tur al calificărilor de la Australian Open 2023. Sportiva noastră a condus cu 5-1 în decisiv, dar nu a putut găsi resursele necesare pentru a închide partida.

Irina BaraFoto: Mathias Schulz / imago sportfotodienst / Profimedia

Australian Open 2023: Irina Bara, eliminată - Gabriela Ruse și Alexandra Cadanțu, în turul doi al calificărilor

Bara a fost eliminată dramatic de Leolia Jeanjean (109 WTA și favorită 9 în calificări), jucătoarea din Franța impunându-se în trei seturi, scor 7-6(5), 1-6, 7-6(10-7). Meciul a durat două ore și 52 de minute.

Gabriela Ruse (a 13-a favorită și locul 112 mondial) a făcut pasul spre turul al doilea al calificărilor de la AO: a trecut în trei seturi, scor 6-1, 3-6, 6-1, de Seone Mendez (371 WTA - wild card în calificări). Partida a durat o oră și 46 de minute.

Pentru Ruse va urma un meci cu învingătoarea din partida Robin Anderson (188 WTA) şi Selena Janicijevic (185 WTA).

Alexandra Cadanțu-Ignatik nu a avut emoții în a obține victoria: a câștigat, scor 6-2, 6-0, meciul cu Carole Monnet (208 WTA). Aflată pe locul 171 în ierarhia mondială, Alexandra a avut nevoie de o oră și 20 de minute pentru a se impune.

În turul următor, Cadanțu va da peste Eva Lys (Germania - 127 WTA).

În fine, singurul reprezentant al României în calificările de la AO a părăsit primul Grand Slam al anului în turul întâi.

Nicholas David Ionel (locul 229 în ierarhia mondială) a fost învins de austriacul Jurij Rodionov (122 ATP), scor 7-6(1), 6-4. Partida a durat o oră și 39 de minute.

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-19 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal.

S-ar putea să te intereseze și:

Simona Halep, în coborâre - Modificările produse în clasamentul WTA

Sorana Cîrstea, eliminată în turul întâi de a 11-a favorită de la WTA Adelaide 2