Sorana Cîrstea a pătruns pe tabloul principal de la WTA Adelaide 2, sportiva noastră trecând după un meci echilibrat de Kaia Kanepi - a șasea favorită din calificările turneului australian (6-2, 4-6, 7-5).

Sorana CirsteaFoto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Sorana Cîrstea, victorie importantă cu Kaia Kanepi

Locul 45 în ierarhia mondială, Sorana a câștigat primul set (scor 6-2), dar l-a cedat pe următorul (6-4), iar partida avea nevoie de o manșă decisivă pentru stabilirea învingătoarei.

Au fost cinci breakuri în setul decisiv, unul adjudecat până la urmă de Cîrstea cu 7-5. Kaia Kanepi (locul 32 mondial) a servit pentru meci la scorul de 5-4, dar Sorana a reușit cumva să o întoarcă pe adversară din drumul către victorie.

Meciul a durat două ore și nouă minute.

WTA Adelaide 2 se dispută în perioada 9-14 ianuarie pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul profesionist).