Irina Begu a reușit vineri un meci excelent și a obținut calificarea în semifinalele turneului „WTA 500” de la Adelaide, după ce a învins-o pe locul 9 WTA și favorita numărul 4, Veronika Kudermetova.

Irina BeguFoto: Brenton EDWARDS / AFP / Profimedia

Irina Begu a revenit în ambele seturi, după ce a fost condusă

Locul 34 în ierarhia mondială, Irina Begu a fost condusă în ambele seturi de sportiva din Rusia și a revenit de fiecare dată de la 0-3, în primul set și 2-3 în setul al doilea.

După două ore și 10 minute, Begu s-a impus cu 7-5 și 6-4 în fața favoritei numărul 4 a turneului.

În semifinalele de la Adelaide, românca se va înfrunta cu favorita numărul 2, Arina Sabalenka, jucătoarea din Belarus aflată pe locul 5 mondial.

După ce a trecut de sferturile de finală, Irina Begu va primi 43.323 de dolari și 185 de puncte.

WTA Adelaide 1 face parte din categoria WTA 500, se dispută în perioada 1-8 ianuarie pe hard, are premii totale în valoare de 826.837 de dolari, iar campioana en-titre este Karolina Pliskova (în 2020).