​Sorana Cîrstea a părăsit turneul de la Adelaide în optimi, jucătoarea noastră fiind învinsă în două seturi de Ons Jabeur, principală favorită a competiției de categorie „WTA 500”.

Sorana CîrsteaFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sorana Cîrstea, învinsă de Ons Jabeur la WTA Adelaide

În primul set, Sorana a jucat de la egal la egal cu a doua jucătoare a lumii. Ambele sportive și-au pierdut de câte două ori serviciul, dar Ons s-a desprins rapid în tiebreak și s-a impus cu 7-3.

Setul secund a reprezentat un monolog al tunisiencei, iar Jabeur (finalistă la Wimbledon și US Open în 2022) a închis partida după o oră și 18 minute de joc, scor 6-1.

• Prezența în optimi îi aduce Soranei Cîrstea un cec în valoare de $11.145 și 55 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Ons Jabeur se va duela pentru un loc în semifinalele turneului din Australia cu Marta Kostyuk (69 WTA).
  • România mai este reprezentată la Adelaide de Irina Begu, care va da în sferturi peste rusoaica Veronika Kudermetova.

WTA Adelaide, sferturi de finală

Ons Jabeur (1) - Marta Kostyuk

Linda Noskova - Victoria Azarenka

Irina Begu - Veronika Kudermetova (4)

Marketa Vondrousova - Aryna Sabalenka (2).

WTA Adelaide face parte din categoria WTA 500, se dispută în perioada 1-8 ianuarie pe hard, are premii totale în valoare de $826.837, iar campioana en-titre este Karolina Pliskova (în 2020).