Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian au debutat cu victorii în noul sezon competiţional, cele două sportive din România evoluând în primul tur al calificărilor turneului WTA 250 de la Auckland (Noua Zeelandă).

Jaqueline CristianFoto: Rob Prange/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Locul 117 WTA, Gabriela Ruse a învins-o pe Aliona Bolsova (141 WTA) în două seturi, scor 7-5, 6-4. Partida a durat o oră și 51 de minute.

Într-o altă partidă a zilei, Jaqueline Cristian (146 WTA) a învins-o pe rusoaica Diana Shnaider (18 ani - locul 110 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-3. Meciul a durat două ore și 8 minute.

Pentru prezența în ultimul tur al calificărilor, Gabriela și Jaqueline vor primi câte un cec în valoare de 2.975 de dolari și câte 12 puncte în ierarhia WTA de simplu.

Ambele vor avea adversare din Japonia în runda finală. Gabriela Ruse o va înfrunta pe Moyuka Uchijima (locul 107 mondial), iar Jaqueline Cristian pe Nao Hibino (138 WTA).

Competiția de la Auckland („ASB Classic”) are loc în perioada 2-8 ianuarie (meciurile de pe tabloul principal), se dispută pe hard, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $259.303. Ultima campioană (în 2020) a fost Serena Williams.