​Finalist în acest an la Roland Garros și la US Open, Casper Ruud va mai avea o șansă de a obține primul mare trofeu al carierei: norvegianul s-a calificat sâmbătă în finala Turneului Campionilor.

Turneul CampionilorFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Casper Ruud, în finala Turneului Campionilor

Casper nu a avut prea multe emoții în meciul cu Andrey Rublev și s-a impus după doar 68 de minute de joc, scor 6-2, 6-4.

Ruud s-a desprins decisiv după ce a câștigat opt gameuri la rând (începând de la 2-2 în primul set). Rusul a recuperat un break, dar a fost prea târziu.

• În marea finală a competiției din Pala Alpitour (Torino), Casper Ruud îl va întâlni pe Novak Djokovic. Meciul va avea loc duminică, de la ora 20:00.
  • Ruud și Djokovic s-au mai întâlnit de trei ori în circuitul ATP, iar sârbul a avut câștig de cauză de fiecare dată.
  • Novak Djokovic a câștigat de cinci ori Turneul Campionilor: 2008, 2012, 2013, 2014 și 2015. Dacă se va impune în acest an, Nole îl va egala pe Roger Federer.

Novak Djokovic vs Casper Ruud 3-0

2022, Roma Masters (semifinale): 6-4, 6-3 pentru Djokovic

2021, Turneul Campionilor (grupe): 7-6(4), 6-2 pentru Djokovic

2020, Roma Masters (semifinale): 7-5, 6-3 pentru Djokovic.