Novak Djokovic a demonstrat că locul 8 pe care îl ocupă în clasamentul ATP este doar rezultatul sezonului complicat de care a avut parte (a ratat mai multe competiții importante, din cauza statutului său de nevaccinat anti-Covid-19) și l-a învins pe Stefanos Tsitsipas, al doilea favorit, în Grupa Roșie a Turneului Campionilor 2022.

Novak DjokovicFoto: JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Surpriză de la Antipozi: Novak Djokovic a primit viză pentru a juca la Australian Open / Jucătorul sârb avea o interdicție de a intra în Australia până în 2025

Novak Djokovic l-a învins pe Stefanos Tsitsipas la Turneul Campionilor 2022

Sârbul s-a impus după o oră și 39 de minute de joc în fața câștigătorului ediției din 2019, scor 6-4, 7-6(4).

În primul set, Nole a reușit să facă diferența în chiar primul game, când a reușit singurul break al partidei. Djokovic a servit excelent și nu i-a oferit grecului șansa de a reveni.

Setul secund a fost unul foarte echilibrat. Stefanos a ratat o minge de break la scorul de 2-1 (40-30) și nu a mai putut face nimic după ce a început foarte slab tiebreakul. Djokovic s-a desprins rapid la 5-1 și, chiar dacă și-a pierdut un serviciu, a fructificat prima minge de meci.

Rezumatul partidei dintre Djokovic și Tsitsipas

Sursa video: Eurosport

În cealaltă partidă din Grupa Roșie, Andrey Rublev a trecut de Daniil Medvedev, scor 6-7(7), 6-3, 7-6(7).

Novak Djokovic, discurs în italiană la Turneul Campionilor 2022

La finalul partidei, Nole și-a surprins fanii prezenți la Pala Alpitour din Torino cu un discurs în italiană.

„Vă mulțumesc pentru primirea voastră. De fiecare dată mă întâmpinați așa. Italia a fost în inima mea dintotdeauna. Cred că mă ajută și faptul că vorbesc puțină italiană. Am marea dorință de a câștiga, dar mă simt bine aici.

A fost un meci special, greu. Mereu se întâmplă așa cu Tsitsipas. La fel și în această seară. Contează enorm serviciul. Când servești bine câștigi multe puncte pe această suprafață” - Novak Djokovic, la finalul partidei, citat de Eurosport.

Novak Djokovic a câștigat de cinci ori Turneul Campionilor: 2008, 2012, 2013, 2014 și 2015.