Andrey Rublev a câștigat primul meci de la această ediție a Turneului Campionilor, după un duel superb de peste două ore și jumătate împotriva conaționalului său Daniil Medvedev, pe care l-a învins în trei seturi, scor 6-7 (7-9), 6-3 și 7-6 (9-7).

Andrey RublevFoto: AFP / AFP / Profimedia

Andrey Rublev, debut cu dreptul la Turneul Campionilor

În primul set disputa a fost una foarte strânsă și s-a decis în cele din urmă la tiebreak, acolo unde câștigătorul turneului de la Viena, Daniil Medvedev, a avut câștig de cauză.

Setul secund a fost unul în care sportivul clasat pe locul 7 în ierarhia ATP (Rublev) a avut o evoluție mai agresivă, reușind să se impună de două ori pe serviciul adversarului.

În al treilea set, tensiunea a crescut și mai mult, dar de fiecare dată Rublev a părut cu un pas înaintea adversarului. După o oră, setul decisiv s-a încheiat, iar, Rublev a tranșat disputa la tiebreak, după ce a ratat 4 mingi de meci.

Novak Djokovic (7).

• Primii doi clasați din cele două grupe se vor califica în semifinale, acolo unde se va juca după sistemul locul unu dintr-o grupă vs locul doi din cealaltă grupă.
  • Meciurile de la Turneul Campionilor se joacă după regula cel mai bun din trei seturi.

Turneul Campionilor - Recorduri

• Cele mai multe titluri (la simplu): Roger Federer (6)
  • Cel mai în vârstă campion: Roger Federer, 30 de ani, în 2011
  • Cel mai tânăr campion: John McEnroe, 19 ani, în 1978
  • Cel mai bine clasat campion: Locul 1: Ilie Năstase (1973), Jimmy Connors (1977), Bjorn Borg (1979-80), John McEnroe (1984), Ivan Lendl (1985-87), Pete Sampras (1994, 1996-97), Lleyton Hewitt (2002), Roger Federer (2004, 2006-07), Novak Djokovic (2012, 2014-15) și Andy Murray (2016).
  • Cel mai slab clasat campion: Locul 12: David Nalbandian, în 2005.
  • Cele mai multe victorii: Roger Federer (59).