România conduce echipa Ungariei, scor 2-0, la capătul primei zile a play-off-ului competiției Bille Jean King Cup. Ana Bogdan a trecut fără emoții de Dalma Galfi, scor 6-1, 6-4, iar Jaqueline Cristian a învins-o pe Anna Bondar după un meci dramatic, cu multe răsturnări de situație, scor 6-2, 4-6, 7-6(3).

Jaqueline CristianFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

România vs Ungaria, programul partidelor

Ana Bogdan (48 WTA) vs Dalma Galfi (85 WTA) 6-1, 6-4

Jaqueline Cristian (148 WTA) vs Anna Bondar (71 WTA) 6-2, 4-6, 7-6(3).

• Sâmbătă, 12 noiembrie

De la ora 13:00

Ana Bogdan şi Anna Bondar / Meciuri directe 1-0

Urmat de

Jaqueline Cristian şi Dalma Galfi / 0-0

Urmat de

Monica Niculescu/Anca Todoni vs Reka Luca Jani/Panna Udvardy.

De știut:

• Câştigătoarele acestui play-off vor evolua în calificările din 2023 pentru turneul final, în timp ce învinsele vor evolua în regiunile lor din Grupa I.
  • România şi Ungaria s-au întâlnit până acum de nouă ori în Fed Cup (fostul nume al competiţiei), iar echipa noastră a obţinut opt succese, ultima cu 2-1 la Budapesta, în 2014, în Grupa I a zonei Europa-Africa, prin victoriile reuşite de Sorana Cîrstea şi perechea Irina Begu/Monica Niculescu, Timea Babos (victorioasă în faţa Simonei Halep) aducând punctul gazdelor.
  • Singura victorie a Ungariei s-a consemnat în 1993, în Anglia, cu 2-1.
  • Billie Jean King Cup este primul eveniment sportiv de mare calibru găzduit de Oradea Arena, sala polivalentă cu peste 5.000 de locuri a oraşului.

Jaqueline Cristian vs Anna Bondar 6-2, 4-6, 7-6(3) / România vs Ungaria 2-0

„A fost foarte greu, atât fizic cât şi psihic. M-am încărcat mult cu energia voastră, mă înclin în faţa voastră” - Jaqueline Cristian, mulţumindu-i publicului pentru încurajări.

7-6 Jaqueline Cristian câștigă cu 7-3 în tiebreak și aduce un punct imens pentru echipa României.

6-6 Jaqueline câștigă două puncte la retur, dar nu poate face mai mult și vom avea tiebreak.

6-5 Jaqueline Cristian servește excelent și mută din nou presiunea pe umerii adversarei.

5-5 Bondar găsește doi ași într-un game care putea fi deficil și meciul continuă.

5-4 Jaqueline rezistă sub presiune într-un game foarte dificil și trece din nou în avantaj.

4-4 Bondar egalează după un game în care Jaqueline a comis prea multe erori neforțate.

4-3 Jaqueline a condus cu 40-0, dar i-a permis adversarei să revină, a comis două duble greșeli și Bondar a profitat.

4-2 Jaqueline ratează o minge de break și Bondar rămâne în set.

4-1 Jaqueline reface diferența de trei gameuri, după ce s-a impus la 0.

3-1 Anna Bondar punctează pentru prima oară în acest set: game alb.

3-0 Seria câștigătoare a jucătoare noastre continuă. Jaqueline ridică spectatorii în picioare.

2-0 Cristian pune presiune la retur și face break după un game echilibrat.

1-0 Jaqueline își face serviciul după un game dificil.

4-6 Cristian a condus cu 30-15, dar Anna Bondar a câștigat următoarele puncte și și-a adjudecat setul.

4-5 Încă un game foarte bun pentru Jaqueline Cristian.

3-5 Jaqueline recuperează un break și continuă lupta pentru setul secund.

2-5 Cristian rezistă, dar Bondar va servi pentru câștigarea setului.

1-5 Jaqueline a condus cu 30-15 la retur, dar Bondar plasează din ce în ce mai bine mingea și se apropie de setul decisiv.

1-4 Jaqueline nu renunță încă la setul secund: game foarte bun de serviciu pentru româncă.

0-4 Bondar se apropie de setul decisiv, după ce a câștigat un game foarte disputat.

0-3 Jaqueline ratează o minge de game la 40-30, Bondar revine și mai face un break.

0-2 Game sigur de serviciu pentru Bondar, care se desprinde.

0-1 Bondar își ridică nivelul jocului și face break în primul game din setul secund.

6-2 Jaquline Cristian se apără excelent și închide setul după încă un break.

5-2 Jaqueline își confirmă avantajul și Bondar va servi pentru a rămâne în set.

4-2 Cristian prinde linia laterală și face primul break al meciului.

3-2 Jaqueline pare foarte încrezătoare. A cedat un singur punct în acest game, după o eroare de lângă fileu.

2-2 Game câștigat la 0 de Anna Bondar.

2-1 Jaqueline salvează o minge de break și trece din nou în avantaj.

1-1 Puncte spectaculoase în acest debut de meci, Bondar revine pe tabelă.

1-0 Partida a început cu Jaqueline la serviciu. Jucătoarea noastră închide gameul cu un as.

Ana Bogdan vs Dalma Galfi 6-1, 6-4 / România vs Ungaria 1-0

„Când am intrat pe teren şi a fost imnul nostru, am avut lacrimi în ochi. Mă bucur pentru aceste momente, pentru faptul că sunt aici. Am simţit că am dat totul pe teren astăzi” - Ana Bogdan, după ce aa învins-o pe Dalma Galfi.

6-4 Ana Bogdan închide meciul cu un game alb și aduce primul punct pentru echipa României.

5-4 Ana revine de la 0-40 (ajutată și de faptul că Dalma a ratat aproape toate slice-urile în acest meci) și trece din nou în față.

4-4 Bogdan revine de la 0-30, dar ratează o minge de game și Galfi recuperează breakul.

4-3 Ana Bogdan revine de la 0-40 (a fost ajutată și de o dublă greșeală a adversarei) și face break.

3-3 Ana închide încă un game convingător. Punctul decisiv a fost obținut cu al doilea serviciu.

2-3 Galfi joacă din ce în ce mai bine, încă un game bun la lansare.

2-2 Gameurile sunt din ce în ce mai echilibrate, dar Ana rămâne concentrată și nu îi oferă mingi de break adversarei.

1-2 Game foarte bun pentru Galfi, care se impune pentru prima oară fără emoții.

1-1 Ana continuă jocul foarte bun la lansare și egalează.

0-1 Condusă cu 40-0, Galfi servește din ce în ce mai bine și își face serviciul.

6-1 Ana Bogdan închide setul la a doua oportunitate. Românca a pierdut doar patru puncte în gameurile de serviciu.

5-1 Un prim game bun pentru Dalma Galfi, care se impune la 15 și evită bagelul.

5-0 Dalma câștigă primele sale puncte, dar Ana rezistă într-un moment dificil și continuă seria câștigătoare.

4-0 Ana Bogdan pune din nou presiune la retur, Galfi comite din nou prea multe greșeli și românca se desprinde.

3-0 Ana închide cu as încă un game perfect de serviciu.

2-0 Ana se apără excelent în acest game de retur, profită de erorile adversarei și face break.

1-0 Meciul a început cu Ana Bogdan al serviciu. Un prim game foarte bun pentru sportiva noastră: game câștigat la 0.

Galfi a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească.

Bogdan și Galfi s-au mai întâlnit o singură dată, în primul tur de la Dubai (2019), iar românca s-a impus cu 1-6, 6-4, 6-2.