​Caroline Garcia, a cincea favorit de la Turneul Campioanelor 2022, a obținut calificarea în semifinalele competiției de la Fort Worth, după un meci dramatic cu Daria Kasatkina.

Caroline GarciaFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Caroline Garcia, în semifinale la Turneul Campioanelor 2022

Garcia, care a început sezonul pe locul 74 în clasamentul WTA, a condus cu 4-2 în primul set, dar l-a cedat până la urmă cu 4-6. Caroline a jucat excelent în setul secund, a reușit 13 lovituri câștigătoare și a împins confruntarea în set decisiv după ce s-a impus cu un categoric 6-1.

Lupta a fost una crâncenă în manșa a treia, iar Garcia a obținut calificarea în penultimul act al turneului din Texas după ce a triumfat cu 7-5 în tiebreak. Partida a durat două ore și 27 de minute.

În celălalt meci al grupei, Iga Swiatek și-a demonstrat din nou forța și a învins-o în doar 69 de minute pe Coco Gauff (deja eliminată), scor 6-3, 6-0.