Perechea formată din Jaqueline Cristian și Monica Niculescu s-a calificat joi în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului „WTA 125” de la Rouen.

Jaqueline CristianFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jaqueline și Monica au trecut în sferturi de favoritele nr. 3 ale competiției din Franța, Viktorija Golubic/Xinyun Han (Elveția/China), scor 6-2, 7-6(5). Meciul a durat o oră şi 34 de minute.

Golubic şi Han au condus cu 4-1 în setul secund, dar româncele au revenit și s-au impus în tiebreak.

Sportivele noastre vor juca în penultimul act împotriva cuplului Misaki Doi/Oksana Kalashnikova (Japonia/Georgia).

Prin calificarea în semifinale, Cristian şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 1.210 euro şi 57 de puncte în clasamentul WTA de dublu.