Gabriela Ruse s-a aflat la doar câteva puncte distanță de calificarea în sferturile turneului Transylvania Open 2022, dar a fost până la urmă învinsă de Xiyu Wang, a șaptea favorită a competiției de categorie „WTA 250”.

Gabriela RuseFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse, învinsă de Xiyu Wang în optimi la Transylvania Open 2022

Gabriela a cedat categoric primul set (1-6) și a fost condusă cu break în setul secund (3-4), dar a revenit spectaculos și a împins confruntarea în decisiv după ce a fructificat a patra minge de set (10-8 în tiebreak).

Ruse a salvat două mingi de meci (una la 3-5 și una în tiebreak), dar a fost învinsă până la urmă de chinzoaica aflată pe locul 59 în ierarhia mondială, scor 7-6(6).

Meciul a durat trei ore și 22 de minute.

• Pentru prezența în optimi, Gabriela Ruse va primi 3.800 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA.
  • În runda următoare, Wang va da peste iberica Nuria Parrizas-Diaz (75 WTA).
  • România a rămas fără reprezentante la turneul de la Cluj-Napoca, Monica Niculescu părăsind proba de dublu în sferturi.

Transylvania Open are loc în perioada 10-16 octombrie la Cluj-Napoca, se joacă pe hard indoor, turneul face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $251.750, iar campioana en-titre este Anett Kontaveit.