Perechea Gabriela Ruse / Viktoria Kuzmova (România /Slovacia), cap de serie numărul 4, s-a calificat miercuri în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de categorie de la Monastir, Tunisia. Competiția face parte din categoria WTA 250.

Gabriela RuseFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

În sferturi, Ruse și Kuzmova au trecut de dublul Emily Appleton (Marea Britanie)/Quinn Gleason (SUA), scor 6-2, 6-2. Partida a durat 66 de minute.

În penultimul act, Ruse și Kuzmova vor întâlni învingătoarele din meciul Kato / Kulikov (2) - Fomina / Yashina vs Dart / Watson.

Ruse şi Kuzmova şi-au asigurat un cec de 3.950 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu.

„Jasmin Open Monastir” are loc în perioada 3-9 octombrie, pe hard, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $251.750.