Roman Safiullin a reușit doar în setul secund să îi pună probleme lui Novak Djokovic, iar sârbul a obținut sâmbătă calificarea în finala turneului „ATP 250” de la Tel Aviv.

Novak DjokovicFoto: JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Nole, principalul favorit al competiției din Israel, a avut nevoie de o oră și 35 de minute pentru a-l învinge pe rusul clasat pe locul 104 în clasamentul mondial, scor 6-1, 7-6(3).

Djokovic a servit pentru victorie la 5-4 în setul secund, dar Safiullin a reușit singurul său break și se poate mândri cu faptul că a ajuns în „prelungirile” unui set disputat împotriva fostului lider ATP.

În finala cu numărul 127 din carieră, Djokovic (7 ATP) va da piept cu învingătorul meciului dintre francezul Constant Lestienne (68 ATP) și croatul Marin Cilic (16 ATP, cap de serie nr. 2).