Letona Jelena Ostapenko, a cincea favorită a turneului de la Tallinn, a părăsit competiția de categorie „WTA 250” încă din primul tur, după ce a fost învinsă în trei seturi de Kaia Kanepi.

Jelena OstapenkoFoto: Mary Altaffer / AP / Profimedia

Jelena Ostapenko, învinsă de Kaia Kanepi în primul tur de la WTA Tallinn

Campioană la Roland Garros 2017, Ostapenko (17 WTA) a cedat după o oră și 50 de minute de joc în fața reprezentantei gazdelor, scor 4-6, 6-4, 6-0.

Kanepi (32 WTA) a condus cu 5-0, 40-0 și în a doua manșă, dar a avut nevoie de șase mingi de set pentru a împinge confruntarea în decisiv.

Adversară foarte incomodă pentru orice jucătoare din circuit (este cunoscută pentru că elimină adeseori favorite la turneele de Grand Slam), Kanepi o va întâlni în optimi pe Ann Li (62 WTA).

„Tallinn Open” are loc în perioada 26 septembrie - 2 octombrie, face parte din categoria WTA 250, se dispută pe hard, are premii totale în valoare de $251.750, iar cap de serie numărul unu este Anett Kontaveit (4 WTA, favorita gazdelor).