​România se află la egalitate cu Slovacia, scor 1-1 (primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis), după ce Marius Copil (347 ATP) a fost învins de Alex Molcan (45 ATP).

Marius CopilFoto: Joaquin Corchero / Shutterstock Editorial / Profimedia

Slovacia vs România 1-1 / Alex Molcan l-a învins pe Marius Copil

Molcan, elev al lui Marian Vajda (fost antrenor al lui Novak Djokovic), s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1, după o oră și 28 de minute de joc.

Întâlnirea dintre Slovacia și România are loc la Bratislava.

Slovacia vs România, programul întâlnirii din Cupa Davis

• Vineri, 16 septembrie

Norbert Gombos (99 ATP) vs Nicholas David Ionel (283 ATP) 7-6(4), 5-7, 4-6

Alex Molcan (45 ATP) vs Marius Copil (347 ATP) 7-5, 6-1

• Sâmbătă, de la ora 15:00 (ora României)

Lukas Klein/Igor Zelenay vs Marius Copil/Victor Vlad Cornea

Alex Molcan vs Nicholas David Ionel

Norbert Gombos vs Marius Copil.

Din echipa României, al cărei căpitan nejucător este Gabriel Trifu, mai fac parte Cezar Creţu (21 ani, 392 ATP) şi Gabi Adrian Boitan (23 ani, 613 ATP).

În echipa Slovaciei, condusă de Tibor Toth, se mai află Jozef Kovalik (30 ani, 155 ATP).

De știut:

• Echipa care va câştiga întâlnirea va juca în Calificările 2023 pentru turneul final al Cupei Davis. Echipa care pierde va evolua în play-off-ul Grupei Mondiale 1.

• Cele două echipe se află la egalitate în meciurile directe, scor 1-1. România s-a impus în 2002, la Presov, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 4-1. În 2015, Slovacia a câştigat cu 3-2, la Constanţa, în sferturile de finală ale Grupei 1 a zonei Europa/Africa.