Irina Begu s-a calificat fără emoții în semifinalele de la WTA Țiriac Foundation Trophy, după ce a învins-o categoric pe Kateryna Baindl (134 WTA).

Irina BeguFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Irina Begu s-a calificat în semifinale la WTA Țiriac Foundation Trophy

A doua favorită de pe zgura bucureșteană a avut nevoie de o oră și 26 de minute pentru a trece de sportiva din Ucraina, scor 6-1, 6-1.

Pentru un loc în finala competiției de categorie „WTA 125”, Begu (41 WTA) se va duela cu Sara Errani (115 WTA, 35 de ani), după ce experimentata italiancă a învins-o pe iberica Rebeka Masarova (199 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-4.

De știut:

• Prin calificarea în semifinale, Begu şi-a asigurat un premiu de 5.300 de dolari şi 57 de puncte (se află pe locul 37 în clasamentul WTA Live).
  • Begu și Errani s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul WTA: Sara a câștigat primele trei confruntări, iar Irina s-a impus în ultimul meci (6-1, 6-3, în calificările ediției din 2020 a turneului de la Roma).

WTA Țiriac Foundation Trophy, semifinale

Reka-Luca Jani (114 WTA) - Maryna Zanevska (100 WTA)

Sara Errani (115 WTA) - Irina Begu (41 WTA / favorită 2).

„Țiriac Foundation Trophy” oferă premii totale în valoare de 115.000 de dolari și 160 de puncte în clasamentul WTA pentru campioană. Turneul se dispută pe zgură, la Centrul Național de Tenis din București.